Kredi kartı nakit avans faizleri 1 Nisan'dan itibaren artacak

TCMB'nin politika faiz artışı kararı, kredi kartı sahiplerini etkileyecek. 1 Nisan'da yürürlüğe girecek olan karar, milyonlarca kişinin kesinti yaşamasına neden olacak.

Kredi kartı nakit avans faizleri 1 Nisan'dan itibaren artacak
banner127

21 Mart tarihinde gerçekleşen Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizinde yapılan artış, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) kredi kartı faizlerinde herhangi bir değişikliğe gitmemesiyle sonuçlandı.

Merkez Bankası tarafından 16 Mart 2024 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğle kredi kartı nakit avans işlemlerine uygulanan akdi faiz oranı yüzde 4.42'den yüzde 5'e yükseltildi.


SİZDEN BU PARA KESİLECEK...

Bu artış, 1 Nisan'da yürürlüğe girecek. Ekonomistler, 31 Mart seçimlerinin ardından, mevcut ekonomi yönetiminin daha sert tedbirler alacağı beklentisiyle, Nisan ayında kredi kartı faizlerinde değişikliklerin yanı sıra birçok olumsuz değişikliğin yaşanabileceğini dile getiriyor. Şu anda uygulanan kredi kartı nakit avans faizlerinin 1 Nisan'da değişecek olması, milyonlarca vatandaştan kesilecek faiz miktarının da katlanarak artacağı anlamına geliyor. 

Özellikle yüksek enflasyon ve artan kira ücretleri karşısında vatandaşlar, maaşlarıyla geçinememeleri nedeniyle kredi kartlarına başvuruyorlar. Bu durum, 1 Nisan'dan sonra kredi kartından nakit çekmek zorunda kalan vatandaşların yıllık bazda yaklaşık yüzde 100'e varan faizler ödemelerine neden olacak. Böylece son yılların da rekoru kırılmış olacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner101

banner25

banner26

banner104

banner34

banner17

banner22

banner18

banner20

banner102

banner30