Otomobil Piyasası Görünümü Raporu'na göre fiyatlar düştü!

 Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM), otomobil ilanlarını analiz ederek "Otomobil Piyasası Görünümü Raporu"nu yayınladı.

Otomobil Piyasası Görünümü Raporu'na göre fiyatlar düştü!
banner127

 BETAM, sahibinden.com'da yer alan otomobil ilanlarını değerlendirerek "Otomobil Piyasası Görünümü Raporu"nu kamuoyuyla paylaştı. Rapora göre, ocak ayında satılık otomobillerin reel fiyatlarında bir önceki aya kıyasla yüzde 6'lık bir azalma yaşandı.

 Raporda belirtilene göre, satılık otomobil reel fiyatları, geçen yılın ocak ayına göre yüzde 8,5 düşerken, bir önceki aya göre ise yüzde 6 azaldı. Öte yandan, otomobil cari fiyatı, geçen yılın ocak ayına göre yüzde 50,9 artış gösterdi, ancak aralık ayına kıyasla bir değişiklik göstermedi. Ocak ayında ortalama otomobil fiyatının 860 bin 443 TL olduğu belirtilerek, piyasadaki fiyat seviyelerine dair bilgi verildi.
 Rapordaki dikkat çeken bir diğer bulgu, otomobil talep endeksinin aralık ayına kıyasla yüzde 5,6 artış göstermesiydi. Ancak, enflasyondan arındırıldığında, otomobil ortalama reel fiyatının son yedi aydır düşüş gösterdiği belirlendi. Reel fiyat endeksi, aralık ayına kıyasla yüzde 6 azalarak 198 seviyesine geriledi.

 Satılan otomobil sayısı ile satılık ilan sayısı arasındaki ilişki de raporda ele alındı. Satılık otomobil ilan sayısının yüzde 1 azaldığı, ancak satılan otomobil sayısının yüzde 3,5 arttığı raporlandı. Bu durum, piyasadaki talepte bir artış olduğunu ve otomobil piyasasının canlandığını gösteriyor.
 Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi'nin bu raporu, otomobil piyasasındaki güncel eğilimleri anlamak ve sektördeki değişiklikleri değerlendirmek isteyen paydaşlar için önemli bir kaynak olabilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner101

banner25

banner26

banner104

banner34

banner17

banner22

banner18

banner20

banner102

banner30