Engelsiz Filmler Festivali sona erdi

Engelli bireylerin de festival filmlerini izleyebilmeleri için tam erişim formatında hazırlanan ve kültürel hayata eşit katılım hakkını savunan Engelsiz Filmler Festivali sona erdi. Festivale katılanlar birbirinden güzel filmleri izleme fırsatı bulurken, gerçekleştirilen söyleşilerde festivale konuk olan filmlerin yönetmenleri katılımcıların sorularını yanıtladılar.

Engelsiz Filmler Festivali sona erdi
banner127

Bu yıl 7’incisi düzenlenen Türk ve Dünya sinemasının en iyi örneklerinden olan filmleri görme ve işitme engelli bireylerin de erişimine uygun olarak sunulan Engelsiz Filmler Festivali, Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla bir kez daha Eskişehirliler ile buluştu. Festivalde bu yıl biri otizm dostu gösterim olmak üzere toplamda 8 film, 23 kısa film ve 2 sanal gerçeklik deneyimiyle, toplam 33 film sinemaseverlerle buluştu. Festival kapsamında işitme engelli çocuklarla bir canlandırma atölyesi de düzenlendi. Festivaldeki tüm filmler görme engelliler için sesli betimlenmiş, işitme engelliler için işaret dili ve ayrıntılı altyazı ile tercüme edilmiş şekilde izleyici ile buluştu. 

Sinema filmlerinin yanı sıra gerçekleştirilen söyleşilerde de birbirinden önemli kişiler Eskişehirliler ile bir araya geldi.  Görme engelliler için çalışan rehber köpeklerin hikayelerini anlatan, rehber köpekler seçkisinin ardından rehber köpek eğitmeni Serhan Kaleli, “Saf” filminin ardından yönetmeni Ali Vatansever, “Anons” filminin yapımcısı Sinan Yusufoğlu, “Güvercin” filminin yönetmeni Banu Sıvacı gösterimlerin ardından seyircilerin sorularını yanıtladılar.
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Gençlik Merkezi’nde Deniz Öcal eşliğinde işitme engelli 9-12 yaş arası 10 çocukla birlikte canlandırma atölyesini gerçekleştirdi. Canlandırma sanatıyla tanıştıkları atölyede çocuklar ilk olarak kendilerine verilen malzemelerle hayallerindeki karakterleri ve öykülerini yarattılar. Yarattıkları karakterleri tek tek fotoğraflayıp, stop motion tekniği ile bir araya getirdiler. Çocukların hazırladığı kısa filmler, otizm dostu gösterimden önce izleyiciyle buluştu. 

Festival kapsamında seyircinin oylarına sunulan Engelsiz Yarışma Filmleri, Saf, Güvercin, Anons, Sibel ve Yuva, oylama sonuçlarına göre ödüllerini 19 Ekim 2019 günü Ankara Goethe Enstitüsünde yapılacak törende alacaklar. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner101

banner25

banner26

banner104

banner34

banner17

banner22

banner18

banner20

banner102

banner30