banner116

Eskişehir model bir kent olacak

Büyükşehir Belediyesi, Kırsal Kalkınma Projeleri kapsamında zor günlerden geçen çiftçilere desteklerini arttırarak sürdürüyor.

Eskişehir model bir kent olacak
banner115

Geçen yıl 263 bin domates fidesini üreticilere ücretsiz olarak dağıtan ve çiftçilerin yaklaşık 7 milyon TL gelir etmelerini sağlayan Büyükşehir Belediyesi, bu yıl da 500 bin domates fidesini düzenlediği törenle üreticilerle buluşturdu. Törende konuşan Başkan Büyükerşen “Şehircilik projelerimiz ile kentimizi nasıl örnek bir kent haline getirdiysek, yeni dönemde kırsal kalkınma projelerimizle de hem zor günlerden geçen üreticimize destek olacak, hem de Eskişehir’i bu alanda da örnek bir kent haline getireceğiz” dedi.
Üreticiyi kalkındırmak için birçok projeyi birbiri ardına hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi tarım ve hayvancılık yapan çiftçilerin yanında olmaya devam ediyor. Kırsalda yaşayan vatandaşlara ücretsiz olarak verilen yaklaşık 200 bin dut fidanı, 2 buçuk milyondan fazla marul fidesi, 263 bin domates fidesi ve 50 manda hibesinin ardından 500 bin domates fidesi daha üreticilere buluştu.  
Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Alpu Belediye Başkanı Gürbüz Güller, Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı, Mahmudiye Belediye Başkanı İshak Gündoğan ve birçok ilçeden üreticilerin katılımıyla Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler seralarında düzenlenen törende üreticiler ücretsiz domates fidelerini teslim aldı. Törende konuşan Başkan Büyükerşen, kırsal kalkınmaya büyük önem verdiklerini ifade ederek, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krizden üretimin artırılmasıyla çıkılabileceğini belirtti. Büyükerşen “Seçim çalışmalarımızda şehrimizin dört bir köşesinde üreticilerimiz bizlerden domates fidesi desteğine devam etmemizi istediler. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 265 bin domates fidesinden üreticimizin güzel gelirler elde ettiğini biliyorum. Bu yıl da bu sayıyı 500 bine çıkarttık. Çünkü yanlış tarım politikaları nedeniyle üreticimizin zor günlerden geçtiğini biliyorum. Zor günlerden geçen yalnızca üreticimiz de değil. Kendileri yüksek maliyetler sebebiyle üretime katılamadıkları için ülke olarak ne yazık ki birçok temel tüketim ürününde dışa bağımlı hale geldik. Ancak biz yeni dönemimizde üreticimize desteklerimizi arttırmakta kararlıyız. Seçimden önce söylediğimiz gibi birlikte üreteceğiz, birlikte bölüşeceğiz ve Eskişehir’i kırsal kalkınma alanında da model bir kent haline getireceğiz” dedi. 
Dağıtılan fidelerden tekrar tohum alınabileceğini ifade eden Başkan Büyükerşen, Büyükşehir Belediyesi Tohum Üretim Merkezi’nin de yerli tohum konusunda önemli çalışmalara imza attığının altını çizdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner101

banner25

banner26

banner104

banner34

banner17

banner22

banner18

banner20

banner102

banner30